Vůně přírody a chuť lesa

Aha, to neznám. A co to je? To jsem nikdy neslyšela. Jé, to má zvláštní chuť a vůni – jako něco z lesa nebo z přírody. A jak to dáváš do bábovky? Jo, ona existuje i zmrzlina… Tak to je zajímavé. To se dává do kosmetiky i do jídla? A to je z Řecka, jo? - Takové věty a mnoho dalších vnímáme, když si lidé přečtou nebo slyší slovo „masticha“. Ano, fenomén mastichy je v Čechách málo známý.

A jak jemně to voní. Ten krém je příjemný, hm… a nemastí. Ta zubní pasta je moc dobrá, už ji doma doděláváme, chci ji znovu. Zkusím ještě ten čistící gel na obličej. – Tyto a podobné věty nám říkají ti, kteří některé výrobky zkusili a jsou mile překvapeni, co Řekové na ostrově Chios dokážou vyrobit. Mezi příznivce mastichové kosmetiky patří i ti, kdo rádi používají přírodní přípravky bez zbytečných chemických přísad.

A budete mít i šampóny? Ještě byste mohli dovážet „mast“ (pozn.: nealko nápoj). – Takto mluví fajnšmekři, kteří vědí, znají mastichu a mnohdy už se bez produktů s jejím obsahem neobejdou. Mastichová vůně, chuť a především její nenapodobitelné účinky už se staly samozřejmou součástí jejich života.

A jak je to s tou bábovkou? Chcete si také ochutit bábovku mastichou? I na českém trhu už lze zakoupit mastichové krystaly, které roztlučete v hmoždíři na prášek, který (ve velmi malém množství – na velkou bábovku stačí prášek ze 2 až 3 krystalů) jednoduše přisypete do těsta a rozmícháte. Znalci, kteří si obstarali mastichový olejíček mohou do těsta zamíchat 2 kapky olejíčku (při použití olejíčku je třeba postupovat opravdu opatrně a použít kapátko pro skutečně velmi malé dávkování!).

Až budete bábovku jíst, možná vás také napadne, že takhle chutná les, protože chuť a vůně mastichy lze těžko k něčemu přirovnat. Přidanou hodnotou bude příznivý vliv mastichy na žaludek. Kapsle s mastichovým práškem umí léčit žaludeční vředy a rovněž každodenní používání zubní pasty s mastichou působí jako prevence žaludečních vředů – je vědecky prokázáno, že masticha svými antibakteriálními vlastnostmi úspěšně bojuje proti bakterii Helicobacter pylori, která způsobuje chronickou gastritidu a vředovou chorobu.

přihlaste se